APL i Estland

Äntligen är vi i gång med våra efterlängtade internationella utbyten igen!

Två av våra naturbrukselever har APL i Estland just nu. Här kommer en hälsning och lite fina bilder från dem.

Elin och Emilia går på Naturbruksprogrammets hästinriktning och gör en månad av sin APL i centrala Estland. De bor och praktiserar på vår partnerskola där. Tjejerna berättar att de har det jättebra och att alla är trevliga och tar väl hand om dem. De har fått vara med om mycket; ridit, skött om hästar, hanterat föl, varit med på lektioner med unghästar, samt jobbat med vanliga stallsysslor förstås. 

De har även hunnit med lite sightseeing på helgerna.

Bild1_skolan_300x400.jpg  Bild2_stall_300x400.jpg
På bilderna syns skolan, stallet och några av deras hästar. 

Bild3_horse_300x400.jpg  Bild4_horses_in_stable_300x400.jpg
Bild5_riding_300x400.jpg  Bild6_ridhall_300x400.jpg
Bild7_stallkatt_300x400.jpg
Stallkatten ser också ut att trivas bra :)

Tack för fina bilder, Elin och Emilia! 

På Uppsala yrkesgymnasium Jälla ger vi våra elever möjlighet att göra yrkespraktik i ett annat europeiskt land och där alla omkostnader är betalda via Erasmus+ projektet. Är du intresserad av att veta mer så kontakta Anneli Kvick som är internationell koordinator på skolan.
Telefon: 018 - 727 96 32 eller e-post: anneli.kvick@skola.uppsala.se

Erasmus logga.jpg

23 september 2021