Lärare och personal

Vi är många som arbetar på Uppsala yrkesgymnasium Jälla. Här är våra kontaktuppgifter.

Programförkortningar på Jälla:

  • BA = Bygg- och anläggningsprogrammet
  • EE = El- och energiprogrammet
  • FT = Fordon- och transportprogrammet
  • IM = Introduktionsprogram (det står även en till programförkortning bakom som beskriver vilket program som avses, t ex IMBA, IMFT och IMNB)
  • IMIA = Individuellt alternativ
  • NB = Naturbruksprogrammet
  • VF = VVS- och fastighetsprogrammet

Micael Albertson MAO

Lärare IM
Ämne:

Andreas Andersson AND

Lärare BA, EE, VF
Idrott

Erik Andersson ERA

Instruktör NB
Skogsämnen

Lotta Andersson LAN

Lärare NB
Hästar, Entreprenörskap

Lucinda Andersson LJA

Lärare BA, EE, NB, VF
RE, SH

Stefan Andersson STA

Lärare EE
El-ämnen

Anders Blom ABL

Lärare NB lantbruk
Ämne:

Fredrik Boström FBO

Lärare VF
VVS-ämnen

Tommie Brandt TBR

Lärare IM
Eng, SO

Jan Bringegård JBR

Lärare BA
Plåtslageri

Rolf Johnny Dale RJD

Lärare BA, EE, Internationell Koordinator
EN, HI, RE, SH

Mats Ekedahl MAE

Lärare EE
El-ämnen

Mikael Eklund

Bibliotekarie
Webbredaktör

Joel Elofsson JEL

Lärare EE
El-ämnen

Markus Emet MEM

Lärare FT
Fordonsämnen

Arni Eythorsson

Lärare BA
ENG

Sten-Olof Falk

Lärare FT
Fordonsämnen, APL

Tolla Fares TFA

Lärare BA, IM
Ämne:

Tom Flodén TFL

Lärare FT, IM, NB
Idrott

Sofia Forngren SFO

Lärare BA, EE, FT, NB, VF
BI, NK

Per Forslund PFO

Lärare NB
Växtodling

Mariana Frodig MFR

Förstelärare NB
BI, MA, NK

Nathalie Gerhardt NAG

Lärare BA FT NB IM
MA

Lars Gille LGI

Lärare FT
Fordonsämnen

Oscar Gustavsson OSG

Lärare BA, IM
Ämne:

Andreas Hammarling AHA

Lärare VF
VVS-ämnen

David Hau DHA

Lärare FT
Fordonsämnen

Birgitta Helgesson

Speciallärare NB

Johanna Hellström

Resurslärare NB
Ämne:

Linda Hemström LHE

Förstelärare NB
SV, ENG

Jessica Himmerlöv

JHI
Elevassistent IM

Roland Hugosson

Resurslärare IM
Ämne:

Mona Humleskog

Speciallärare EE, FT

Helen Häggström HHÄ

Lärare NB
Hund och djursjukvård

Josefin Högberg

Verksamhetsledare och Specialpedagog IM

Lars Jansson LAJ

Lärare FT
Fordonsämnen

Stina Jansson SJA

Lärare BA, NB
ENG, SH

Tova Johansson TJO

Lärare NB
Djurämnen

Patrik Josjö PJO

Lärare NB
Skogsämnen

Håkan Karlsson HKA

Lärare NB
Ämne:

Magnus Karlsson MAK

Lärare EE
El-ämnen

Mikael Karlsson

Lärare FT
Ämne:

Sandra Kruse SKR

Lärare FT
Transportämnen

Ida Larsson

Lärare FT
SV, RE

Thomas Larsson TLA

Lärare BA
Ämne:

Simon Levén SLE

Driftledare Lantbruk
Lärare NB: Maskiner

Roger Lund RLU

Lärare EE
EL-ämnen

Helena Lundell

Speciallärare BA, VF

Ingela Lundholm ILU

Elevassistent IM
Ämne:

Cristian Lundin CLU

Lärare & Mentor BA
Målare

Linda Magnusson LIM

Elevassistent IM
Ämne:

Annette Melén

Lärare NB
Djurämnen

Jessie Melén JME

Lärare NB
Djurämnen

Robin Nielsen RNI

Lärare FT
Fordonsämnen

Lars Nordgren LNO

Lärare IM
Ämne:

Jonny Nygård JNY

Lärare NB
Skogsmaskiner

Miriam Nylén MNY

Lärare IM
ENG

Roine Olsson ROL

Instruktör NB
Ämne:

Julia Ottosson JOT

Lärare FT
Transportämnen

Stella Pensar STP

Lärare EE
Ämne:

Stefan Pernler SPE

Lärare BA
Byggämnen

Ulrica Robertsson URO

Driftledare ladugård
Lärare NB: Djurämnen

Olov Rosendahl ORO

Lärare NB
Djurämnen

Cecilia Rosenius CEL

Lärare, Mentor BA, VF
SV, ENG, Skolambassadör för EU

Mats Samuelsson MSA

Lärare NB
Hästämnen

Wilhelm Scheu WSC

Lärare FT & IM
SV, ENG

Rune Simonsen RSI

Lärare NB
Skogsbruk

Anna Smedberg ASM

Lärare IM
Djur- och hundämnen

Tony Sondered TOS

Lärare FT, IM
Fordonsämnen

Anette Stafring AST

Lärare NB, Skyddsombud
Djurämnen, Entreprenörskap

Joakim Svedberg JSV

Lärare BA
Ämne:

Hanna Sörbrand HSÖ

Lärare IM
Ämne:

Ellen Uggeldahl ELU

Lärare FT
SV, ENG

Henrik Vidigsson HVI

Lärare EE
El-ämnen

Emilie Wass Grunander EWG

Lärare NB
Föräldraledig

Thomas Westberg TWE

Lärare BA
Ämne:

Petra Widegren Gustafsson PGU

Lärare BA, FT, NB
NK, BI

Niklas Ågren NÅG

Lärare FT
Fordonsämnen

Mats Östher MÖS

Lärare BA
Ämne:

Gustav Östholm GÖS

vik. Lärare BA
Mureri, Plattsättning, APL
Uppdaterad: